تأمین اغذیه حلال المپیک ریو ۲۰۱۶ با نظارت مرکز اسلامی برزیل

طرح جامعی در زمینه اغذیه حلال براساس تعالیم اسلامی توسط مرکز اسلامی برزیل در مراسم المپیک و پارالمپیک برزیل ثبت شد. به نقل از مرکز اسلامی برزیل؛ مراسم بازی های المپیک که بزرگترین جشن ورزشی جهان است، هر ۴ سال یک بار با حضور نمایندگان و قهرمانان ورزشی بیش از ۲۰۸ کشور جهان در بیش از ۴۲ رشته ورزشی برگزار می گردد، که در این بین حضور کشورهای مسلمان و توجه به تهیه غذای حلال برای هیأت ها و ورزشکاران مسلمان از اهمیت خاصی برخوردار است.

مرکز اسلامی برزیل در حدود ۸ ماه کار پر تلاش و بی وقفه در طی جلسات مکرری که با مسئولین هیأت ها و کمیته های ملی و بین المللی برگزارکننده المپیک برزیل داشته، توانسته است طرح جامعی در زمینه تأمین اغذیه حلال با توجه به استاندارها و شرایط خاص تقدیم نماید که مورد تأیید و پذیرش این کمیته واقع شد.

این طرح بر اساس تعالیم مقدس دین مبین اسلام و منهج نورانی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و برنامه ها و اقدامات مرکز اسلامی برزیل که در طی سال های متمادی تجربه و کسب شده است، به شکل شرایط و دستورالعمل های اغذیه حلال تهیه، تنظیم و ارائه گردیده و کمیته ملی برگزاری المپیک ریو۲۰۱۶ متعهد شده است تا تمامی شرایطی که در این طرح لحاظ شده را رعایت و تطبیق نماید. در این پروژه اغذیه ای که برای هیأت های ورزشی کشورهای مسلمان در دهکده المپیک ریو در نظر گرفته شده است، طبق استانداردها و دستورالعمل ها و نظارت مرکز اسلامی برزیل، به شکل حلال و پاک ارائه خواهد شد.

download (1)از جمله این شرایط می توان به ساخت و تجهیز یک آشپرخانه و سالن غذاخوری و بوفه حلال که بطور مجزا در دهکده المپیک مستقر شده یاد کرد، که می تواند از بیش از ۲۰۰۰ نفر از هیأت ها و ورزشکاران کشورهای مسلمان با اغذیه حلال و پاک پذیرایی نماید. این آشپزخانه و سالن غذاخوری در داخل مجموعه سالن های غذاخوری و رستوران ها در دهکده المپیک تجهیز و راه اندازی شده است. شایان ذکر است که کل سیستم آشپزخانه، کترینگ، تهیه، طبخ و آماده سازی غذا از مبدأ (شامل تولید، بسته بندی، حمل و نقل، نگهداری، مسأله طهارت و تهیه ادویه جات و افزودنی های مجاز و ….) تا مقصد با نظارت و مسئولیت مرکز اسلامی برزیل انجام می پذیرد. استانداردهای قید شده در این پروژه به طور دقیق به جزئیات شرایط غذای حلال پرداخته و کاملا مورد توافق و تأیید کمیته بین المللی المپیک قرارگرفته است.  از دیگر شرایط این طرح کارکنان و مسئولین شاغل در بوفه و رستوران حلال می باشد که همگی با شرایط و ضوابط غذای حلال و پاک توجیه، و با لباس مخصوص مشخص شده اند، و فقط در مجموعه حلال و بوفه حلال مستقر هستند و حضور و رفت و آمدشان به دیگر قسمت ها که در آن ها غذاهای غیر حلال و ناپاک سرو می شود ممنوع می باشد.

در تمام مدت حضور هیأت های ورزشی کشورهای مسلمان، بازرسان و ناظرین غذای حلال مرکز اسلامی برزیل بصورت تمام وقت در بوفه و رستوران حلال دهکده المپیک حضور دارند و از لحاظ شرعی و کیفی بر تهیه و ارائه غذای حلال مطابق دستورالعمل ها نظارت می نمایند.

مجموعه رستوران ها و سالن های غذاخوری دهکده المپیک آماده ارائه بیش از ۶۵۰۰۰ وعده غذایی بطور ۲۴ ساعته برای بیش از ۱۸۰۰۰ ورزشکار و شرکت کننده در این دوره از بازی ها می باشد که از این میزان بیش از ۸۰۰۰ وعده غذایی با نشان حلال ارائه خواهد شد که در سالنی که بوفه آن مطابق با شرایط و استاندارهای مرکز اسلامی برزیل تجهیز شده انجام می پذیرد.

جهت فرهنگ سازی اغذیه حلال و به دلیل اهمیت، شهرت و کیفیت اغذیه حلال و بازتاب آن در سلامتی جسم و جان انسان، این سالن و آشپزخانه بصورت مستقل و مجزا اغذیه حلال را آماده کرده و آمادگی آن را دارد تا علاوه برای مسلمانان و هیأت های کشورهای اسلامی شرکت کننده در المپیک، از سایر میهمانان غیر مسلمان که علاقمند به غذای حلال هستند پذیرایی نماید تا از برکات سفره حلال مستفیض گردند.

به دلیل جامعیت این طرح از لحاظ حلیت، طهارت و کیفیت بالای استانداردهای مطرح شده توسط مرکز اسلامی برزیل، این طرح مورد پذیرش بسیاری از کشورهای شرکت کننده اعم از مسلمان و غیر مسلمان (مانند هیأت ورزشی و فوتبال کشور عراق و یا هیأت ورزشی تیم فرانسه که دارای تعدادی ورزشکار مسلمان می باشد) قرار گرفته است. همچنین بسیاری از مجموعه های توریستی و اقامتی شهر ریودوژانیرو و سایر شهر های برزیل که در طی این دوره از بازی های المپیک و پارالمپیک میزبان هیأت های ورزشی و ورزشکاران جهان می باشند، آماده ارائه اغذیه حلال مطابق با شرایط و استاندارهای این طرح برای پذیرایی از میهمانان مسلمان، با نظارت مرکز اسلامی برزیل می باشند.

« معرفی مختصر مرکز اسلامی برزیل »

مرکز اسلامی برزیل با فعالیت های گوناگون دینی، فرهنگی و اجتماعی با امامت حجت الاسلام و المسلمین شیخ طالب خزرجی با ۲۷ سال حضور فعال و مستمر، همواره پرچمدار ترویج اسلام ناب محمدی(ص) و مکتب نورانی اهل بیت علیهم السلام و فرهنگ و تمدن غنی اسلامی در کشور برزیل بوده، و ارتباطات و مناسباتی در سطوح عالی با سازمان ها و اورگان های دولتی و شخصیت های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و نخبگان برزیلی دارد. استقبال و پذیرایی از میهمانان خارجی و شخصیت ها و علماء جهان اسلام از دیگر فعالیت های این مجموعه می باشد.

تألیف، ترجمه، چاپ و نشر کتب مرجع اسلامی و شیعی به زبان پرتغالی از مهمترین فعالیت های علمی و فرهنگی این مجموعه می باشد، بطوری که بیش از ۷۰ عنوان کتاب با تیراژ بیش از ۳۰۰ هزار جلد به عنوان بزرگترین بانک و منبع کتب اسلامی طبق معارف اهل بیت (ع) به زبان پرتغالی در جهان می باشد. برگزاری نمایشگاه های کتب اسلامی به زبان پرتغالی و شرکت در نمایشگاه های بین المللی کتاب، و نیز برگزاری نمایشگاه لباس و مد اسلامی از جمله فعالیت های فرهنگی این مرکز در برزیل می باشد.

اجرای مراسمات مذهبی در مناسبت ها و اعیاد مذهبی با هدف زنده نگه داشتن شعائر مذهبی، و ارتباط مؤثر با سایر مراکز اسلامی و فرهنگی در برزیل از ویژگی های بارز این مرکز بوده، که موجبات تقویت و اتحاد آحاد مسلمین در برزیل را فرا می آورد.

همچنین سایت مرکز اسلامی برزیل «الرساله» ( www.arresala.org.br ) به عنوان سایتی مرجع، مهمترین سایت اسلامی معارف اهل بیت علیهم السلام به زبان پرتغالی می باشد.

مرکز اسلامی برزیل با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه تأمین اغذیه حلال و همکاری با واحدهای صنعتی تولید مواد غذایی گوناگون در کشور برزیل و قاره آمریکای جنوبی و صادرات حلال به کشورهای اسلامی و غیره، این افتخار را داشته که حضور خود را در مناسبت های گوناگون در زمینه تهیه و ارائه اغذیه حلال، از جمله در کنفرانس ریو+۲۰ سال ۲۰۱۲ میلادی، بازی های جام جهانی ۲۰۱۴ و تعدادی از مناسبت ها و مراسم ها و برخی از جشنواره ها که با حضور تیم های مسلمان از کشورهای اسلامی در کشور برزیل برگزار شده است را به منصه ظهور برساند و هم اکنون در مسابقات المپیک و پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ عهده دار این مهم می باشد.

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here