دیلما هوسف در آستانه استیضاح

مجلس نمایندگان برزیل طرح استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهوری این کشور را تصویب کرد.جناح طرفدار استیضاح حد نصاب دو سوم آرا، ۳۴۲ رای از مجموع ۵۱۳ رای را کسب کرده است.

رهبر حزب حاکم کارگران در مجلس نمایندگان پیش‌تر به شکست اذعان کرده بود.

به این ترتیب، مجوز استیضاح رسما صادر و طرح استیضاح حدود یک ماه دیگر در مجلس سنا مطرح خواهد شد.

اگر مجلس سنا نیز با طرح استیضاح موافقت کند، رئیس جمهوری چپگرا شش باید ماه از قدرت کنار برود تا در سنا رسما پاسخگوی اتهامات باشد.

در این صورت جناح راست میانه به رهبری میشل تمر، معاون رئیس جمهوری، قدرت را در دست خواهد گرفت. آقای تمر خود با اتهام فساد مالی مواجه است و امکان استیضاح وی نیز مطرح شده است.

حزب کارگران خانم روسف حدود ۱۳ سال است که در برزیل قدرت را در دست داشته است.

خانم روسف خود از سال ۲۰۱۰ رئیس جمهور بوده و به خاطر برنامه های رفاه عمومی دولتش محبوبیت زیادی در میان برزیلی ها داشته است اما بنا بر نظرسنجی‌ها، هم اکنون حدود ۱۰ درصد مردم از عملکرد وی ابراز رضایت می‌کنند.

یکی از نمایندگان طرفدار رئیس جمهوری می‌گوید که بسیاری از همکارانش به دیلما روسف «خیانت کرده‌اند.»

روز یکشنبه، طرفداران و مخالفان رئیس جمهوری چپگرا در برازیلیا، پایتخت، و چند شهر دیگر در خیابان‌ها دست به راهپیمایی زدند.

خانم روسف، ۶۸ ساله، متهم بوده که به طور عمدی تلاش کرده است کسری بودجه دولتش را که در حال افزایش است، پنهان کند.

نخستین رئیس جمهوری زن برزیل همچنین متهم است که از رسیدگی قضایی به پرونده بخشودگی مالیاتی فیفا در سال ٢٠١۴ میلادی جلوگیری کرده است.

خانم روسف اتهامات را بی‌اساس می‌داند. او مخالفان از جمله ادواردو کونیا، رئیس مجلس نمایندگان و میشل تمر را به تلاش برای «کودتا» و سرنگون کردن وی از قدرت متهم می‌کند.

جلسه بحث و بررسی روز یکشنبه مجلس نمایندگان که به طور زنده از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد پرتنش بود.

عده‌ای از نمایندگان دو جناح اقدام به زد و خورد کردند و به طور مستمر نطق‌های هم دیگر را با شعار دادن، آواز خواندن و حملات لفظی قطع کردند.

حدود ۱۸ هزار نفر از مردم طرفدار کناره گیری خانم روسف یکشنبه بیرون ساختمان کنگره ملی تجمع کردند.

حدود نه هزار نفر از هواداران رئیس جمهوری نیز در محل حاضر شدند. بین دو جناح حصار فلزی کشیده شده بود تا از درگیری جلوگیری شود.

بنا بر گزارش‌ها، حدود سه هزار نفر از حامیان دو جناح نیز در شهر ریو دژانیرو راهپیمایی کرده‌اند که بدون خشونت برگزار شده است.

هفته گذشته یک کمیته مجلس نمایندگان با بررسی طرح استیضاح رئیس جمهوری برزیل موافقت کرد.

در سنای برزیل یک اکثریت ساده برای پیش بردن استیضاح کافی خواهد بود، گرچه برکناری نهایی نیازمند دو سوم آرای سنا خواهد بود.

منبع بی بی سی

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here