دیدار کمیسیون کشاورزی مجلس ایران با وزیر کشاورزی برزیل

در دیدار  هیات ایرانی به سرپرستی  «عباس رجایی »، رییس کمیسیون کشاورزی – آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با خانم «کاتیا آبرو» ،  بر گسترش همکاری های دوکشور در زمینه کشاورزی، تبادل استاد و دانشجو  و  ایجاد موسسه تحقیقاتی مشترک  تاکید شد.

لینک خبرها در سایتهای برزیلی

سایت نماینده مجلس مسئول گروه دوستی ایران برزیل

فیلم دیدار در سایت مجلس سنا

رجایی در این دیدار  ضمن تشریح پتانسیل های ایران در بخش کشاورزی از برنامه ها بیست سال آینده کشور در این زمینه خبر داد و گفت:‌ ایران در حال حاضر 120 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دارد که برنامه ما این است در 20 سال آینده این رقم به300 میلیون تن افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه برزیل برای جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم است، افزود :‌ارتباط ما با برزیل از سطح بسیار خوبی برخواردار است خصوصا در دهه های اخیر روابط تجاری بسیار خوبی در زمینه خرید محصولات کشاورزی دوکشور داشته اند که این رقم در سال 2014 به یک میلیارد و ششصد میلیون دلار رسید .

وی تصریح کرد: البته انتظار داشتیم برزیل هم همین مقدار نسبت به خرید محصولاتی چون فرش – خشکبار و محصولات پتروشیمی اقدام می کرد تا سطح روابط دو طرف به سطح قابل قبولی برسد . رجایی همچنین به وزیر کشاورزی برزیل پیشنهاد کرد از پتانسیل های موسسه رازی ایران در بخش تولید واکسن های دام و کشاورزی استفاده شود و همچنین به توافق نامه ای که بین موسسه رازی و شرکت ایمپراتل برزیل در گذشته اشاره کرد .

رجایی بااشاره به اینکه ایران می تواند مرکز تهیه و توزیع گوشت حلال در منطقه خاورمیانه باشد، پیشنهاد  کرد: برزیل بر روی کشتارگا های صنعتی تولید گوشت و مرغ در ایران سرمایه گزاری کند.

خانم کاتیا آبرو،  وزیر کشاورزی برزیل نیز در این دیدار ایران را کشوری مهم برای برزیل دانست و گفت: ایران همیشه همکاری خوبی در زمینه کشاورزی با برزیل داشته و حتی موقعی که این کشور دچار بحران جنون گاوی برای دام ها شد ،جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به برزیل کمک خوبی کرد.

در ادامه هیات کشاورزی مجلس با گروه پارلمانی تجارت کشاورزی و معاون وزیر در امور همکاری ها و گسترش روابط خارجه برزیل (وزارت امور خارجه) دیدار های جدا گانه ای برگزار کرد.

منبع تابناک

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با اشاره به سفر هیاتی از اعضای کمیسیون متبوعش به برزیل، گفت:تبادل استاد و دانشجو بین دو کشور و ایجاد موسسه تحقیقاتی مشترک از جمله پیشنهاد های مهمی بود که در این ملاقات مطرح شد.

عباس رجائی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با اشاره به سفر هیاتی از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به کشور برزیل،گفت: دراین سفر که با هدف بهره گیری از تجارب این کشور در زمینه‌های مختلف صورت گرفته ملاقاتی با وزیرکشاورزی برزیل خانم کاتیا آبرو داشتیم.

نماینده مردم اراک،کمیجان و خنداب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: درجریان سفر به کشور برزیل گفتگو درخصوص ارتقای روابط کشاورزی بین دو کشور صورت گرفت.

رجائی ضمن تشریح پتانسیل‌های ایران دربخش کشاورزی از برنامه‌ها بیست سال آینده کشور دراین زمینه خبر داد و گفت:‌ ایران با جمعیتی حدود ۸۰ میلیون نفر درحال حاضر ۱۲۰ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دارد که برنامه ما این است در ۲۰ سال آینده این رقم به ۳۰۰ میلیون تن افزایش داده کند.

این نماینده مردم درمجلس نهم، ادامه داد: همچنین سرانه مصرف پروتئین درایران به ازای هر نفر ۲۹ گرم در روز است که می خواهیم در ۱۵ سال آینده به ۶۰ گرم افزایش پیدا کند؛لذا برای انجام این امر تمهیداتی در داخل کشور انجام شده و به طبع علاقه مندیم روابط ما با کشورهای دیگر به ویژه برزیل در این زمینه ساماندهی شود.

وی با تاکید براینکه برزیل برای جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم است، افزود:‌ ارتباط ما با برزیل از سطح بسیار خوبی برخواردار است به ویژه در دهه های اخیر روابط تجاری بسیار خوبی در زمینه خرید محصولات کشاورزی داشته ایم که این رقم در سال ۲۰۱۴ به یک میلیارد و ششصد میلیون دلار رسید.

رجائی ادامه داد: ما انتظار داریم برزیل هم همین مقدار نسبت به خرید محصولاتی چون فرش- خشکبار – محصولات پتروشیمی و … اقدام کند تا سطح روابط دو طرف به سطح قابل قبولی برسد.

وی با اشاره به پیشنهاد گسترش روابط علمی بین ایران و برزیل، مطرح کرد: با تبادیل دانشجو و استاد بین دو کشور برزیل و ایران رشد کشاورزی و فناوری های نوین را شاهد خواهیم بود.

ایران می تواند مرکز تهیه و توزیع گوشت حلال در خاورمیانه باشد

رجائی به وزیر کشاورزی برزیل پیشنهاد کرد از پتانسیل های موسسه رازی ایران در بخش تولید واکسن های دام و کشاورزی استفاده شود و همچنین به توافق نامه ای که بین موسسه رازی و شرکت ایمپراتل برزیل در گذشته اشاره کرد.

رجایی گفت: ایران می تواند مرکز تهیه و توزیع گوشت حلال درمنطقه خاورمیانه باشد.ما پیشنهاد میکنیم برزیل بر روی کشتارگاه های صنعتی تولید گوشت و مرغ در ایران سرمایه گزاری کند.

خانم کاتیا آبرو وزیر کشاورزی برزیل ضمن استقبال و ابراز خرسندی ایران را کشوری مهم برای برزیل دانست و تاکید کرد: ایران همیشه همکاری خوبی در زمینه کشاورزی با برزیل داشته حتی زمانی که کشور ما دچار بحران جنون گاوی برای دام ها بعضی از مناطق شد ایران در این زمینه به برزیل کمک خوبی کرد.

وزیرکشاورزی برزیل از دعوت کمسیون کشاورزی مجلس جهت سفر بر ایران استفبال کرد و تصریح کرد: من تا به حال به ایران سفر نکرده ام و بسیار علاقه مندم به این کشور زیباو کهن سفر کنم.

در ادامه هیات کشاوزی مجلس دیدار های جدا گانه ای با گروه پارلمانی تجارت کشاورزی و معاون وزیر در امور همکاری ها و گسترش روابط خارجه برزیل (وزارت امور خارجه) انجام دادند

راه‌های گسترش مبادلات در نشست کمیسیون کشاورزی ایران و فراکسیون کشاورزی برزیل

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از راه‌های گسترش مبادلات دو کشور در نشست کمیسیون کشاورزی ایران و فراکسیون کشاورزی برزیل خبر داد.

 

حجت‌الاسلام سید علی‌محمد بزرگواری عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی دیداری موفقیت‌آمیز از کشور برزیل داشت.

وی با بیان اینکه برزیل از قطب‌های کشاورزی در دنیا و در آمریکای جنوبی به‌شمار می‌رود، تصریح کرد: این دیدار کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی یکی از راه‌های خوب برای توسعه مبادلات دو کشور در بخش کشاورزی به‌شمار می‌رود.

بزرگواری گفت: ایران و برزیل می‌توانند در حوزه کشاورزی با یکدیگر همکاری‌های متقابلی داشته باشند و ما می‌توانیم از تجارب این کشور توسعه‌یافته در بخش کشاورزی به‌ خوبی برای توسعه بخش کشاورزی خود استفاده کنیم.

 

 

وی از برگزاری نشست با فراکسیون کشاورزی برزیل خبر داد و گفت: نشست بسیار خوبی را با اعضای این فراکسیون برای همکاری‌های دو 20جانبه میان دو کشور داشتیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی دیدار با وزیر کشاورزی برزیل را نیز یکی دیگر از برنامه‌های اعضای کمیسیون کشاورزی در برزیل عنوان کرد.

بزرگواری افزود: جلسه با معاون اقتصادی وزارت خارجه برزیل و تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل از دیگر برنامه‌ها و اقدامات کمیسیون کشاورزی مجلس در برزیل بود.

نماینده شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخش کشاورزی به‌عنوان مهمترین بخش تولید در برزیل است که در بحرانی‌ترین حالت کشور برزیل را نجات می‌دهد و به دلیل اهمیت این بخش، از تمام احزاب در فراکسیون کشاورزی برزیل حضور دارند.

 

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here