امکان روئیت ماه شوال 2015 1436

امکان روئیت در شمال آفریقا و خاور میانه وجود ندارد اما در آمریکای لاتبن بدون ابزار در شرایط خوب جوی  قابل روئیت است

معیار های یالوپ و تصیح شده عوده در محاسبات استفاده شده است

روئت پذیری هلال ماه شوال در روز پنجشنبه 16 جولای

استهلال ماه برزیل 1436 2015

 

 

 

 

 

 

رکورددار جهانی رویت: هلال شوال، غروب جمعه در سراسر کشور قابل رویت است

» سرویس: علمي و فناوري – علم و فناوري ايران
کد خبر: 94042312640
سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ – ۱۰:۲۲
88-183.jpg

براساس محاسبات نجومی یک رصدگر مجرب هلال ماه‌های جوان، هلال ماه «شوال» در غروب روز پنج شنبه 25 تیرماه در هیچ نقطه ای از قاره اروپا، آسیا، اقیانوسیه، ایالات متحده، کانادا و همچنین قاره افریقا به جز منتهی الیه جنوب غربی کشور افریقای جنوبی قابل رویت نمی باشد.

 

سید محسن قاضی میرسعید، رصدگر مجرب ماه و پژوهشگر و رکورددار جهانی رویت هلال ماه‌های جوان درباره وضعیت رویت پذیری هلال ماه شوال به خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت 05:55 بامداد پنج شنبه 25 تیر ماه 1394 خورشیدی برابر با 29 رمضان 1436هجری قمری و 16 جولای 2015 خواهد بود. در غروب روز پنجشنبه، هلال ماه شوال تنها در امریکای مرکزی – با ابزار اپتیکی – و در امریکای جنوبی – با چشم غیر مسلح – رویت خواهد شد. همچنین رویت این هلال در منتهی الیه جنوب غربی افریقای جنوبی با ابزار اپتیکی قوی محتمل است.

 

وی خاطرنشان کرد: هلال ماه شوال در غروب روز جمعه 26 تیرماه برابر با 30 رمضان 1436 و 17 جولای 2015 میلادی در سراسر قاره‌های آفریقا، اقیانوسیه و امریکا و در جنوب و مرکز اروپا با چشم غیر مسلح و در مناطق شمالی تر اروپا با ابزار اپتیکی قابل رویت خواهد بود. البته در کشورهایی مثل دانمارک، فنلاند و شمال کشور نروژ از جمله اسلو هلال ماه زودتر از خورشید غروب خواهد کرد.

 

قاضی میرسعید تصریح کرد: هلال ماه شوال در در غروب روز جمعه در سراسر آسیا به جز شمال آن با چشم غیر مسلح قابل رویت میباشد، اما در مناطقی مثل شمال کشور ژاپن برای دیدن هلال در غروب روز جمعه به ابزار اپتیکی نیاز است.

 

رکورددار جهانی رویت هلال ماه‌های جوان تصریح کرد: عوامل متعددی باعث شده که هلال ماه شوال 1436 به راحتی در نیم کره شمالی زمین که ساکنانش چه مسلمان و چه غیر مسلمان از نیم کره جنوبی بیشتراست سخت تر دیده شود. یکی از مهمترین علل آن، عوامل عرض دایره البروجی منفی ماه است. این منفی بودن برای نقاط بالای خط استوا عامل مهمی است که هم ارتفاع هلال از افق و هم مکث هلال را کم می کند.

 

وی در بیان اهمیت عرض دایره البروجی ماه در رویت هلال به مختصات جغرافیایی تهران اشاره کرد و گفت:

در این مختصات جغرافیایی هلال ماه در لحظه غروب خورشید در روز پنجشنبه حدود نیم درجه ارتفاع دارد که غیر قابل رویت است و درغروب روز جمعه 7 درجه و 11 دقیقه قوسی ارتفاع خواهد داشت و قابل رویت خواهد بود. اگر منطقه ای با عرض جغرافیایی یکسان و طول جغرافیایی برعکس تهران را در نیمکره جنوبی زمین در نظر بگیریم،

ارتفاع ماه در لحظه غروب خورشید در شامگاه پنج شنبه به 5 درجه و 38 دقیقه قوسی از افق می رسد که 5 درجه بیشتر از ارتفاع ماه در تهران است. البته به دلیل درخشش بسیار کم، هلال ماه در غروب پنجشنبه در چنین منطقه ای نیز حتی با ابزار قوی رویت نخواهد بود و در شامگاه روز بعد با ارتفاع 15.30 درجه از افق به راحتی دیده می‌شود.

 

انتهای پیا

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here