خاورمیانه و بوی نفت و خون و باروت …..

download (1)جنگنده های عربستان سعودی با حمله به یمن،مواضع پدافندی انصارالله را هدف قرار دادند. گزارش های حاکی از این است که تا کنون نیروی هوایی یمن توانسته است یکی از هواپیماهای مهاجم را ساقط کند.
به گزارش «تابناک»، اعلام رسمی جنگ سعودی ها علیه انصارالله پس از آن انجام شد که عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن روز چهارشنبه از کاخ ریاست جمهوری در عدن به مکانی نامعلوم گریخت و نیروهای ارتش به همراه مبارزان انصارالله کنترل فرودگاه بین المللی شهر عدن و دیگر نقاط این شهر را بدست گرفته‌‌اند. منبع تابناک امروز
عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در آمریکا، در یک نشست خبری در واشنگتن آغاز جنگ علیه یمن را اعلام کرده و ادعا کرد عملیات هوایی آن کشور در یمن، برای بازگرداندن قدرت به دولت برکنار شده آن به دست مبارزان حوثی است.الجبیر گفت : «هدف از این عملیات دفاع از این دولت مشروع است.». وی همچنین با طرح این ادعا که مبارزان حوثی «همواره مسیر خشونت را انتخاب کرده‌اند،»  افزود ریاض هر اقدام لازم را برای کمک به آنچه وی ازآن به عنوان «دولت مشروع » فقیرترین کشور جهان عرب نامید، انجام خواهد داد.
این مقام عربستانی خاطر نشان کرد : «ما رایزنی های جدی را با بسیار ازمتحدانمان علی الخصوص با امریکا انجام دادیم و بسیار از نتایج این رایزنی ها خرسندیم.»وی افزود : «ما با وضعیتی روبرو هستیم که گروهی شبه نظامی کنترل موشکهای بالستیک، تسلیحات سنگین و یا نیروی هوایی را در اختیار دارند و یا می توانند تحت کنترل داشته باشند.»
سفیر عربستان همچنین به مشارکت برخی از «کشورهای خارجی» در این عملیات اشاره کرد و افزود «ائتلافی متشکل از 10 کشور در این عملیات که هدف آن جلوگیری از افتادن یمن به دست حوثی‌هاست مشارکت دارند.»
جبیر افزود : « این کشورها  نهایت تلاش خود را در جنگی جدید که در منطقه آغاز شد، به کار خواهند گرفت.»
قطر، کویت، بحرین، امارات به همراه عربستان سعودی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند آنها «تصمیم گرفته اند تا به درخواست منصور هادی برای مقابله با تهاجم جنبش حوثی ها پاسخ دهند.»این بیانیه که خبرگزاری عربستان سعودی آن را منتشر کرد تمامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به استثنای عمان را در بر می گیرد.
در همین حال، كاخ سفيد نیز از مشارکت خود در تجاوزگری ارتش رژیم سعودی به عربستان پرده برداشت و اعلام کرد: واشنگتن در عمليات يمن، كمك هاي لجستيكي و اطلاعاتي ارائه خواهد داد.
به گزارش آسوشیتد پرس، انتظار می رود رئیس جمهور متواری یمن در جلسه‌ای با  اعضای شورای همکاری خلیج فارس حضور پیدا کند.
سفیر عربستان همچنین گفت: «ما از تجهیزات هوایی  برخی از کشورهای در عربستان سعودی برخورداریم و برخی از تجهیزات نیز برای استفاده در این عملیات‌ها در مسیر انتقال به عربستان است.»
در همین حال شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از وزارت امور خارجه مصر گزارش داد هماهنگی با مقامهای سعودی برای تهاجم دریایی، زمینی و هوایی در یمن انجام شده است.

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here