مذهب مورمونیسم در برزیل

كلیسای عیسی مسیحِ مقدسین آخر الزمان A Igreja de Jesus Cristo dos Santos dos Últimos Dias یا کلیسای مورمون یکی از کلیساهای مطرح در برزیل است.دارای قریب به یک میلیون پیرو در سراسر برزیل است. بسیاری مسیحیان آنها را مسیحی نمی دانند و دین آنها را بدعت می دانند.دارای کتاب مقدسی به نام کتاب مومون  یا نفیت Nephite هستند.و منشا این دین به مکاشفه شخصی بنام جوزف اسمیت  درسال 1823 در نیویورک بازمی گردد که او را پیامبر  و شهید می دانند( مقتول به سال 1844). کتاب در الواحی طلائی و به زبان مصری قدیم  و توسط فرشته ای بنام مورمونی بر جوزف اسمیت نازل شده است. جوزف اسمیت در آخرین سال حیات خود نامزد ریاست جمهوری آمریکا شد.جالب است که نامزد 2012 جمهوری خواهان آمریکا یک مورمون است که دوره تبلیغ دینی خود را در فرانسه گذرانده است .(میت رامنی).مورمونها خود را بنی اسرائیل جدید می خواندند.دارای نظم تشکیلاتی و اعتبار  مالی و علمی قوی هستند.برخی مدعی ارتباط ماسونری و مورمونیسم هستند.فیلم معرفی کوتاه به پرتغالی گزارش اس ب ت

این مذهب دارای سریعترین نرخ رشد در دنیا است.مرکز  اصلی آنها در سالت لیک سیتی (صهیون جدید)در ایالت یوتای آمریکا است. در دانشگاههای مذهبی هر دانشجو برای فارغ التحصیلی باید دوسال دوره تبلیغ در یک کشور خارجی را بگذراند.شبکه هواپیمایی آزول برزیل در اختیار آنهاست.در جهان 11 میلیون پیرو دارند.معتقد به تحریف تورات و انجیل هستند.تعمید به نیابت از مردگان را انجام می دهند.بررسی انساب و شجره نامه ها ی خویش رابصورت جدی پیگیری میکنند.در سالهای قبل تعدد زوجات روا بوده است.خانواده دارای تقدس ویژه است .آمریکا-مکزیک و برزیل رتبه های اول تا سوم مورمونها درجهان را دارند.

برخی معتقدات در کتاب مورمون:مورمونها كتاب مورمون را برتر و كامل‌تر از كتاب‌مقدس می‌دانند.

 كتاب مورمون ادعا می‌كند كه شرح حال خلاصه ارتباط خدا با دو قوم ماقبل تاریخِ آمریكا می‌باشد؛ نخست‌، قوم یارِد است كه از برج بابل به‌هنگام اغتشاش زبانها به آمریكا آمدند؛ دوم‌، قوم نِفی است كه پیش از تبعید قوم یهود (حدود 600 ق.م‌.) از اورشلیم به آمریكا مهاجرت كردند. نِفی پسر شخصی بود به نام لِهی‌. لهی دو پسر داشت‌:‌ نِفی و لامان‌. نفی مطیع خدا بود و لامان نافرمان‌. نسل لامان در اثر نافرمانی دچار تغییراتی در ظاهر خود شدند و از آنان نسل سرخپوستان آمریكا پدید آمد. نسل‌های نفی و یارد به‌مرور زمان از میان رفتند و فقط نسل لامان (سرخپوستان‌) باقی ماند.

             لِهی كه طبق كتاب مورمون‌، یكی از انبیا بود، برای نخستین بار ظهور عیسی مسیح را در سال 600 ق.م‌. پیشگویی كرد. یكی از برجسته‌ترین رویدادهای كتاب مورمون‌، رسالت خودِ عیسی مسیح در میان قوم نِفی‌، پس از قیامش می‌باشد. مورمون نیز خودش یكی از انبیای قوم نِفی می‌باشد. او پس از اتمام كتابش‌، آن را به پسرش «مورونی‌» سپرد. مورونی نیز مطالبی به آن افزود. این كتاب‌، همانطور كه قبلاً گفته شد، بر روی صفحات طلایی نوشته شده بود. بدینسان‌، آنچه كه مورونی به اسمیت مكشوف ساخت‌، كتاب پدرش‌، مورمون می‌باشد.

             در تاریخ 21 سپتامبر 1823، مورونی كه اكنون قیام كرده بود و موجودی جلال‌یافته شده بود، بر جوزف اسمیت نبی ظاهر شد و او را از وجود این كتاب آگاه ساخت و او را مأمور كرد تا آن را به انگلیسی بر گرداند.

             مطابق این كتاب‌، آمریكا «سرزمین صهیون‌» است و اسرائیلیانِ پراكنده پیش از بازگشت مسیح در آن گرد خواهند آمد. تلاشهای افرادی چون كریستُف كُلُمب و سایرینی كه جامعه آمریكا را بنا نهادند، مهیاكنندگان این راه بودند. كار جوزف اسمیت نیز توسط اشعیا (اشعیا 11:‌ 10-16) و سایر انبیا پیشگویی شده بود. او خود را از نسل یوسف‌، پسر یعقوب می‌دانست‌.

برخی اعتقادات

 مورمونها ادعا می‌كنند كه به تثلیث اعتقاد دارند. اما ایشان برای تثلیث معنایی متفاوت با آنچه كه مسیحیت در نظر دارد، قائل می‌شوند. در مسیحیت اعتقاد بر این است كه پدر و پسر و روح‌القدس یك خدای واحد را تشكیل می‌دهند. اما مورمونها معتقدند كه این سه شخص‌، هر یك خدایی مستقل است‌. لذا عملاً سه خدا وجود دارد.

طبق اعتقاد مورمونها، جسم بشری عیسی به‌واسطه رابطه جنسی خدای پدر با مریم باكره به وجود آمد.

 نكته دیگر اینكه مورمونها معتقدند كه عیسی در طول زندگی بشری خود ازدواج كرد، اما نه با یك زن‌، بلكه با چندین زن‌، از جمله مریم و مرتا و مریم مجدلیه‌. چرا كه طبق اعتقاد مورمونها كه در «آموزه و پیمانها»، ماده 132 آمده‌، نائل آمدن به مقام خدایی بدون ارتباط زناشویی ممكن نیست‌. این امر حتی در مورد عیسی نیز صدق می‌كرد.

در نظر مورمونها، گناه اولیه‌ای وجود ندارد. نااطاعتی آدم و حوا بخشی از برنامه خدا بود. این نااطاعتی موجب شد كه ایشان از موجوداتی غیرفانی تبدیل به موجوداتی فانی گردند و به همین دلیل بتوانند تولید مثل كنند. لذا عمل آدم و حوا عملی شایسته بود چون در غیر اینصورت كودكان روحی از داشتن بدنی برای ورود به این جهان محروم می‌ماندند و قادر نمی‌شدند فرایندِ نیل به الوهیت را طی كنند.

اعتقاد مورمونها در باره «صهیون نوین‌»

          یكی از اصول مورمونها آماده‌سازی مردم جهت بازگشت مسیح می‌باشد. ایشان باید «صهیون نوین‌» یا «اورشلیم جدید» را بنا كنند و در آنجا منتظر بازگشت او بمانند. مورمونها در حال حاضر مشغول كارهای مقدماتی برای گرد آمدن قوم اسرائیل می‌باشد، اما نه در خودِ صهیون نوین كه در استان جَكسون در ایالت میسوری است‌، بلكه در «حوزه‌های صهیون‌» كه اكثراً در ایالت یوتا قرار دارد. هر حوزه شامل منطقه‌ای است كه تعدادی از مورمونها در آن زندگی می‌كنند و امور مذهبی‌شان از سوی حوزه اداره و رهبری می‌شود.

ایرادات وارده بر كتاب مورمون‌

          همان گونه كه قبلاً اشاره شد، مورمونها كتاب خود، و حتی ترجمه آن را الهی و الهامی و مصون از خطا می‌دانند. اما میان چاپ اولیه كتاب مورمون در سال 1830 و چاپ جدید آن در سال 1981، بیش از 000ر4 تغییر و اصلاح وجود دارد. نشریه رسمی مورمونها به نام The Ensign اذعان داشته كه این اصلاحات عمدتاً مربوط می‌شده به اشتباهات جغرافیایی‌، املایی‌، دستور زبانی‌، و سبك نگارش‌. اما سؤال اینجا است كه اگر كتابی با قدرت الهی ترجمه شده‌، چگونه ممكن است در آن اشتباهاتی از این دست وجود داشته باشد؟

             دیگر آنكه كتاب مورمون ادعا می‌كند كه بین سالهای 600 ق.م‌. و 421 میلادی نوشته شده است‌. اما جالب اینجا است كه در این كتاب حدود 000ر27 كلمه عیناً از ترجمه استاندارد انگلیسی معروف به King James Version نقل شده است كه اكثراً شامل عین آیاتِ این ترجمه می‌باشد. با توجه به اینكه این ترجمه انگلیسی از كتاب‌مقدس در سال 1611 میلادی صورت گرفته‌، چگونه ممكن است كه عین جملات آن در متنی به‌كار رفته باشد كه دست‌كم 1200 سال پیش از آن نوشته شده است‌؟ مورمونها معمولاً دوست ندارند راجع به این موضوع صحبت كنند!

             به‌علاوه‌، كتاب مورمون به اقوام و تمدن‌ها و رویدادهایی در قاره آمریكا، با ذكر محل‌، اشاره می‌كند. اما باستان‌شناسی تا كنون اثری از این اقوام و تمدن‌ها و رویدادها نیافته است‌. مثلاً اسمیت ادعا كرده كه كتاب مورمون به زبان مصری اصلاح‌شده نوشته شده است‌. دانشمندان نمی‌دانند كه چنین زبانی اصلاً وجود داشته یا نه‌، و اگر داشته آیا به قاره آمریكا رسیده بوده یا نه‌. یا مثلاً باستان‌شناسی هیچ اثری از مهاجرت دسته‌ای از قوم اسرائیل به قاره آمریكا نیافته است‌. اثری از هیچیك از تمدن‌های درخشان مذكور در كتاب مورمون تابحال یافت نشده است‌. هیچیك از محافل علمی ایالات متحده ادعاهای تاریخی كتاب مورمون را جدی تلقی نمی‌كند.

             درضمن‌، كتاب مورمون ادعا می‌كند كه «كمال انجیل جاودانی‌» است‌. اما جالب است بدانید كه بسیاری از عقایدی كه در بخش «اعتقادات مورمونها» مورد اشاره قرار گرفت‌، در كتاب مورمون نیست‌، بلكه بعدها حتی در طول حیات جوزف اسمیت وارد نظام اعتقادی مورمونها شده است (نظیر انسان بودن خدا، خدا شدن انسانها، وجود روح انسان پیش از تولد و غیره‌). چگونه ممكن است كتابی كه ادعای «كمال انجیل جاودانی‌» را دارد، فاقد اعتقاداتی باشد كه بنیاد مورمونیزم را تشكیل می‌دهد؟ منبع مقالات مختلف و مقاله آرمان رشدی

سایت کلیسا

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here