مراقب این پشه باشید! بیماری ویروسی تب دنگی یا تب استخوان شکن

این بیماری در مناطق جنوبی جهان دیده می شود

در حقیقت تب دنگی ، تب شدیدی می باشد که مربوط به نواحی گرمسیری و آفریقا است. تب دنگی شباهت زیادی به مالاریا دارد با این تفاوت که مالاریا از شهر های بزرگ ریشه کن شده است ولی دنگی در گوشه کنار شهرها هنوز دیده می شود مانند اندونزی ، تایوان ، سنگاپور ، مالزی و برزیل
دنگی توسط پشه ای به نام Aedes aegypti  که در روز تغذیه میکند به انسان منتقل می شود.

متخصصان نسبت احتمال شیوع ویروس نوع 4 دنگی در برزیل هشدار هایی داده اند. در 2011 تا کنون 18 نفر در ریو مرده اند.21  هزار مورد بیماری گزارش شده و در دو هفته اخیر 53% رشد داشته منبع

ویروس دنگی


علائم و نشانه ها:
این بیماری واگیرو عفونی با یک تب ناگهانی شروع می شود، سر درد شدید ، درد ماهیچه ها و مفاصل ، خارش و تحریک پوست از دیگر علائم آن می باشد.
دنگی ، با جوش های قرمز کم رنگ و لکه های خونی زیر پوستی خود را نشان می دهد که در ابتدا در اندام پایینی بدن و سینه ایجاد می شود در بیشتر بیماران کل بدن را فرا می گیرد.ورم معده همراه با دردهای شکمی ، حالت تهوع ، استفراغ و اسهال از دیگر علایم می باشد.
بعضی اوقات این بیماری خود را با نشانه های کمتری نشان می دهد که هیچ جوش یا لکه قرمزی نمایان نمی شود که به غلط آنفولانزا یا دیگر بیماری های عفونی تشخیص داده می شود. بیماری از طریق پشه آن یا فراوردهای خونی حتی ممکن هست به کشورهای دیگر نیز سرایت کند. تب دنگی معمولا حدود 6 تا 7 روز طول می کشد که در آن زمان پلاکت های خونی بیمار کم میشود 

نمونه نشانه های دنگی


روش تشخیص:
تشخیص دنگی معمولا در کلینیک ها مشخص می شود ولی بارزترین نشانه آن طب شدید بدون هیج نشانه ای (عفونت) می باشد، همراه با خونریزی زیر پوستی و کمبود گلبول های سفید خون ….
علایم این تب این گونه می باشد:
1-تب
2- خونریزی های درونی
3- کاهش پلاکت های خونی
4- کمبود پلاسمای خون

روش درمان:
راه اصلی درمان supportive therapy (درمان حمایتی) می باشد.به دلیل کاهش آب بدن باید هر آنگونه که امکان دارد این مشکل برطرف شود، تزریق پلاکت و خون در موارد خاص مانند خونریزی شدیدو کاهش پلاکت خون ، حیاتی است.
در این مواقع باید از آسپرین و non-steroidal anti-inflammatory drugs جلوگیری کرد چون ممکن است باعث خونریزی شدیدتر شود و به جای آن بیمار  زمانی که نشانه های بیماری مشخص شد باید از استامینوفن ها استفاده کند.
واکسن:
هیچ گونه واکسن خاصی برای این بیماری وجود ندارد هر چند که در سال 2003 یکی از تعداد کثیر واکسن ها Pediatric Dengue Vaccine بود که برای اطفال در مناطق خاص می باشد. محققان تایلند در حال تست واکسن خاصی برای دنگی روی 3000 -5000 داوطلب هستند بعد از اینکه موفق به تست آن روی حیوانات شدند.تعداد دیگری واکسن نیز در حال تست های اولیه خود می باشد.
بهترین راه جلوگیری ابتدا مراقبت های شخصی می باشد مانند پوشاندن پنجره ها ، حشره کش ها  و…. است.
البته در کوالالامپور جای هیچ نگرانی نیست چون تعداد حشرهای ناقل این بیماری کم است، حتی در بعضی از مجموعه آپارتمان ها برای جلوگیری از این پشه تمهیدات خاصی پیش بینی شده است. در صورت مشاهده کردن علائم بیماری سریعا به کلینیک مراجعه کنید تا پزشک مربوطه بیماری را پیگیری کند.
مناطقی که سال 2006 این بیماری پخش شده است

پشه دنگی:
 

با تشکر ازمحمد پاکباز مالزی

1 نظر on مراقب این پشه باشید! بیماری ویروسی تب دنگی یا تب استخوان شکن

  1. Thanx for that energy, sustain the nice operate Wonderful operate, I’m likely to commence a modest Website Engine training course perform making use of your website I am hoping you appreciate running a blog with all the common BlogEngine.internet.Thethoughts you express are genuinely amazing. Wish you are going to proper some a lot more posts.

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here