اطلاعاتی در مورد برزیل

جمهوری فدراتیو برزیل بزرگترین و پرجمعیتترین کشور امریکای جنوبی است. پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است،دارای رتبه ششم جمعیت جهان با 199 میلیون نفرمی باشد- دارای نرخ مهاجرت خالص منفی است و 86%جمعیت آن شهرنشین اند وامید حیات 72 سال است و 88.6 % از جمعیت با سوادند
برزیل پنجمین کشور از لحاظ وسعت در جهان بعد از کشورهای روسیه ٬ کانادا٬ چین و آمریکا است
از دیگر ویژگیهای جغرافیایی برزیل وجود رود آمازون و جنگلهای استوایی وسیع آمازون در این کشور است که بزرگترین بانک ژنتیکی جهان است.brazil-amazon
برزیل دارای زمینهای کشاورزی گسترده است و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی است.
رتبه ششم جهان از لحاظ نیروی کار است که 20% در بخش کشاورزی ،14% در صنعت و 66% در خدمات مشغولند

منابع اقتصادی
برزیل با در اختیار داشتن بخشهای گسترده و توسعهیافته کشاورزی، معدن، تولید، خدمات و نیز نیروی کار، دارای تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) بیش از سایر کشورهای آمریکای لاتین است و این امر برزیل را تبدیل به قدرت اقتصادی منطقه کردهاست. برزیل در حال گسترش حضور خود در بازارهای جهانی است. مهمترین صادرات برزیل را هواپیمای دارای بال ثابت ، وسایط نقلیه، قهوه ، سویا، گوشت، نیشکر، ذرت، کاکائو، سنگ معدن، سیمان، آهن، روی، فولاد، منسوجات، کفش و تجهیزات برقی تشکیل دادهاست.
برزیل سومین تولید کننده بزرگ گوشت در جهان است.
بر اساس گزارش صندوق بینالمللی پول و بانک جهانی، برزیل نهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر برابری قدرت خرید و یازدهمین قدرت اقتصادی جهان از نظر نرخ مبادلات بازار است. برزیل دارای اقتصاد متنوع درآمد متوسط است و نیز دارای تنوع از نظر سطح توسعهاست. بیشتر بخش صنعتی این کشور در بخشهای جنوب و جنوب شرقی این کشور تجمع یافتهاست.

فناوری اطلاعات در برزیل یکی از پیشرفتهترین انواع خود در جهان است. فناوری اطلاعات در برزیل با توجه به بازار داخلی، به عنوان پیشرو در خدمات مالی، صنایع دفاعی، مدیریت روابط مشتری، دولت الکترونیک، و مراقبت بهداشتی در نظر گرفته میشود.

مذهب و قومیتها
از لحاظ نژادی برزیلیها 53.7% سفیدپوست ،38.5%دورگه و 7% سیاه و حدود 1% عرب یا ژاپونی هستند
مذهب
بر اساس سرشماری ها
۷۴ درصد از مردم برزیل کاتولیک هستند. برزیل دارای بیشترین شمار کاتولیکها در بین کشورهای جهان است.
شمار پیروان مذهب پروتستان در حال افزایش است، این شمار در حال حاضر به ۴/۱۵ درصد میرسد.
روحگرایان و سایر مذاهب نیز پیروانی دارند

بر اساس اطلاعات اداره اسلامي برزيل حدود 5/1 ميليون مسلمان در اين کشور زندگي مي کنند.
بيشتر مسلمانان اين کشور داراي تابعيت لبنانی، فلسطيني و سوري هستند که در خلال جنگ جهاني اول و دهه 1970 به اين سرزمين مهاجرت کرده اند.مسلمانان عراقي نيز پس از حمله آمريکا به عراق در سال 2003 به برزيل مهاجرت کردند. گفتني است بيشترين جمعيت مسلمان برزيل در شهر هاي پارانا،ريودوژانيرو و سائوپائولو ساکن هستند

اما تاریخ حضور شیعیان در برزيل به دوران عثمانی ها باز می گردد که شیعیان فراری از ارتش اين دولت از راه آرژانتین به برزیل آمدند. اغلب اين شعيان لبناني تبار بودند.
شیعیان برزيل از سال 1985 تا كنون انجمن ها، مراکز و موسسات اسلامي مختلفی را در اين كشور تأسیس کرده اند. به عنوان نمونه آنها مسجد محمد رسول الله (ص) و حسینیه امام خمینی(ره) در شهر سائو پائولو که مورد توجه اهل تسنن و شیعیان اين كشور است و از مهم ترین مراکز شیعی در برزیل به شمار می رود كه فعالیت های گسترده اي انجام می دهند.
همچنین مرکز اسلامی برزیل در شهر سائو پائولو ضمن همكاري با مسلمانان و غير مسلمانان اين كشور در زمينه هاي اجتماعی و فرهنگی به انتشار مجموعه کتب اعتقادی و اخلاقی و آموزشی از جمله نهج البلاغه، نظام حقوق زن در اسلام، شیعه در اسلام و … به زبان پرتغالي پرداخته است.
با توجه به حجم بالای مبادلات تجاری برزیل با کشورهای مسلمان و همچنین وجود جمعیت کثیر اعراب مهاجر در این کشور( 11 میلیون نفر) و اهمیت استراتژیک سائو پائولو به عنوان بزرگترین مرکز اقتصادی آمریگای جنوبی ، رسالت فرهتگی و مذهبی بزرگی در پیش داريم

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here