نامه وزیر جهاد به مقام معظم رهبری و تشکر از حمایت ایشان از تولید داخل و مدیریت واردات + وضعیت تجارت خارجی کشور در 5 ماهه 1389

1389/7/6 سه شنبه طي نامه اي از سوي وزير جهاد كشاورزي به مقام معظم رهبري صورت گرفت؛ قدرداني دست اندركاران بخش كشاورزي در حمايت از توليد داخل و لزوم مديريت واردات وزير جهاد كشاورزي طي نامه اي به مقام معظم رهبري از تدبير و حمايتهاي ايشان از توليد داخل و لزوم مديريت واردات محصولات كشاورزي تشكر و قدرداني كرد.  به گزارش ايانا از روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، دكتر صادق خليليان در اين نامه با اشاره به فرمايشات اخير مقام معظم رهبري در خصوص حمايت از توليد داخل و جلوگيري از واردات بي رويه آن را موجب تقويت روحيه مديران و كاركنان وزارت جهاد كشاورزي و توليدكنندگان پرتلاش بخش كشاورزي دانست.


بر اساس اين گزارش، در بخش ديگري از اين نامه آمده است: با توجه به اجراي ماده 16 قانون افزايش بهره وري در بخش كشاورزي و منابع طبيعي كه اخيرا در مجلس شوراي اسلامي تصويب و ابلاغ شده، اختياراتي به وزارت جهاد كشاورزي در زمينه جلوگيري از واردات بي رويه و ضابطه مند كردن واردات محصولات كشاورزي داده شده كه بسيار راهگشا است و مي تواند به ساماندهي و مديريت واردات محصولات كشاورزي كمك فراواني كند.
اين گزارش مي افزايد: اميد مي رود با اجراي صحيح اين قانون از واردات بي رويه محصولات كشاورزي و صنايع غذايي و تبديلي كه ورود برخي از آنها دون شان نظام مقدس جمهوري اسلامي است جلوگيري به عمل آيد و با تنظيم درست واردات، از توليد داخلي حمايت منطقي صورت گيرد.همچنين در اين نامه از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي تصويب بموقع و انقلابي اين قانون و از رييس جمهوري كه با دغدغه هميشگي حمايت از توليد داخلي زمينه ابلاغ اين قانون را فراهم آوردند تشكر شده است.
گفتني است، وزير جهاد كشاورزي در راستاي اجراي ماده 16 قانون افزايش بهره وري در بخش كشاورزي تاكنون طي دو نامه جداگانه به وزير بازرگاني ضمن محدوديت واردات برخي از محصولات كشاورزي نظير سيب فرانسوي، گلابي چيني، پرتقال مصري، بادام آمريكايي، شير خشك صنعتي، توت فرنگي و كنسانتره هاي ميوه، شرايط و ضوابط جديدي براي واردات اقلام و محصولات كشاورزي را براي اجرا اعلام كرده است.

وزیر کشاورزی:

صادق خلیلیان در سال 1338 در شهر اهواز به دنیا‌ آمد

وی دارای مدرک کارشناسی خاک شناسی (دانشگاه چمران اهواز) و کارشناسی ارشد اقتصاد کشاورزی (دانشگاه تربيت مدرس) و همچنین دکترای اقتصاد منابع طبیعی(دانشگاه تربيت مدرس) است.

صادق خلیلیان عضو هیات علمی دانشگاه است و بیش از 30 عنوان مقاله علمی پژوهشی ارائه داده است.

صادق خلیلیان در سال 1388 و توسط محمود احمدي نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت جهاد کشاورزی به مجلس شوراي اسلامي معرفي و در روز 12 شهريور همان سال با كسب اكثريت آرا انتخاب شد.

برخي از سوابق اجرایی صادق خلیلیان:

  • معاون دانشگاه تربیت مدرس
  • عضو هیات رئیسه دانشگاه تربیت مدرس
  • معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی
  • دانشيار دانشگاه تربيت مدرس
  • عضو شوراي عالي بيمه در سال‌هاي ‪۱۳۸۴-۸۶
  • عضو شوراي عالي بانك‌ها در سال‌هاي ‪۱۳۸۴-۸۵
  • معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه تربيت مدرس
  • رئيس دانشكده منابع طبيعي و علوم دريايي دانشگاه تربيت مدرس ‪
صادرات غيرنفتي به 8/11ميليارد دلار رسيد

وضعیت تجارت خارجی کشور در 5 ماهه 1389

وضعیت تجارت خارجی کشور در 5 ماهه 1389

اقتصاد > تجارت خارجی  – همشهری آنلاین:
میزان صادرات غیرنفتی کشور در پنج ماهه نخست سالجاری بااحتساب میعانات گازی به 11 میلیارد و 826 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 86/23 درصد افزایش یافته است .

به گزارش روابط‌ عمومی گمرک ایران، وزن این میزان صادرات غیرنفتی 26 میلیون و 501 هزار تن بود که به لحاظ وزن نیز 45/22درصد رشد داشت.

این گزارش حاکی است، در مدت یاد شده صادرات غیرنفتی کشورمان بدون احتساب میعانات گازی به 10میلیارد و 123 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 35/34 درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین وزن صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی به 23 میلیون و 891هزار تن رسید که در مقایسه با سال قبل 28/35 درصد رشد داشته است.

واردات

براساس گزارش دفتر آمار و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران واردات کشورمان درپنج ماهه نخست سال جاری در مجموع به 24 میلیارد و 240 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21/22درصد افزایش یافته است.

شایان ذکر است، وزن این میزان کالای وارداتی درپنج ماهه نخست سال جاری 19 میلیون و 627 هزار تن بودکه از این نظر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 77/1 درصد کاهش داشت.

اقلام عمده صادراتی

در پنج ماهه نخست سال جاری پروپان مایع شده عمده ‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود. سهم این کالا از صادرات غیرنفتی کشورمان در مدت یاد شده 576 میلیون دلار بود و 69/5 درصد از کل صادرات غیرنفتی به این کالا اختصاص داشت. جایگاه بعدی نیز به سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده اختصاص دارد که سهم این کالا از صادرات غیرنفتی در این مدت به 552 میلیون و 800 هزار دلار رسید

پلی اتیلن گرید فیلم با 519 میلیون و 400 هزار دلار سومین کالای عمده صادراتی کشورمان بود و 13/5 درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد.

متانول نیز چهارمین کالای عمده صادراتی کشورمان در مدت یاد شده بود و با 352 میلیون و 800 هزار دلار 49/3 در صد از کل صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داد و بوتان نیز با 332 میلیون و 800 هزار دلار در جایگاه پنجم قرار گرفت.

صادرات از محل تجارت چمدانی

مرزنشینان در پنج ماهه اول سال جاری در مجموع 25 میلیون و 300 هزار دلار انواع کالا به روش تجارت چمدانی صادر کردند که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث ارزش 20 درصد افزایش داشت.

وزن صادرات از محل تجارت چمدانی نیز در این مدت به 25 هزارو200 تن رسید که از این نظر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با 2/37 درصد افزایش همراه بود.

عمده ‌ترین خریداران کالای ایرانی

در پنج ماهه نخست سال جاری چین با واردات یک میلیارد و 808 میلیون و 870 هزار دلار انواع کالای ایرانی عمده‌ ترین واردکننده کالا از ایران بود.

در این مدت 91/17درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به کشور چین اختصاص داشت.

عراق با خرید یک میلیارد و 614 میلیون و650 هزار دلار انواع کالای ایرانی، دومین کشور بزرگ واردکننده کالا از ایران بود. سهم عراق از کل صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به 99/15 درصد رسید. امارات متحده عربی بایک میلیاردو 454 میلیون و 220 هزار دلار در جایگاه سوم قرار گرفت و تنها 40/14 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به این کشور اختصاص یافت. براساس این گزارش هند با 712 میلیون و 640هزار دلار و افغانستان با 472 میلیون و 530 هزار دلار رتبه‌های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند.

اقلام عمده وارداتی

در پنج ماهه نخست سال جاری بنزین عمده‌ترین کالای وارداتی کشورمان بود و با اختصاص 24/9 درصد از کل ارزش واردات و48/15 درصد از وزن، جایگاه نخست را به خود اختصاص داد. طلای خام برای مصارف غیر پولی با 92/4 درصد سهم ارزشی در جایگاه دوم قرار گرفت و شمش از آهن و فولاد غیر ممزوج با 54/3 درصد سهم از ارزش، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

در مدت یاد شده امارات متحده عربی99/31درصد از کل ارزش واردات کشورمان را به خود اختصاص داد و به عنوان بزرگترین کشور صادرکننده کالا به ایران در رتبه نخست جای گرفت .سهم امارات از واردات کشورمان در این مدت 7 میلیاردو755 میلیون دلار بود.

چین با 2 میلیارد و46 میلیون دلار و ٤٤/٨ درصد سهم ارزشی رتبه دوم را به خود اختصاص داد و کشور آلمان نیز با یک میلیارد و 925 میلیون دلار و ٩٤/٧ درصد در رتبه سوم جای گرفت. کشورهای ترکیه و کره نیز به ترتیب

٥٤/٦ درصد و٢٤/٦ درصد از ارزش کل واردات ایران را به خود اختصاص دادند و در رتبه‌ های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

در همین زمینه:

1 نظر on نامه وزیر جهاد به مقام معظم رهبری و تشکر از حمایت ایشان از تولید داخل و مدیریت واردات + وضعیت تجارت خارجی کشور در 5 ماهه 1389

  1. Hello there there! This publish couldn’t be published any much better! Studying by means of this article reminds me of my earlier place mate! He often held referring to this. I’ll ahead this short article to him. Quite confident he’ll have a very very good examine. Thanks for sharing!

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

*Click Here